Kupuj jeszcze taniej -10% extra RABATU z kodem: DODATKOWE10

Czym różni się diament od brylantu?

02-06-2021

Diament i brylant bardzo łatwo można pomylić. Niektórzy używają tych pojęć wymiennie, co nie jest jednak poprawne. Oba odnoszą się do tego samego kamienia szlachetnego, ale wyróżnia się między nimi znaczące różnice. Na pewno spotkałeś się z tymi pojęciami w sklepie jubilerskim, ale czy wiesz, co one oznaczają? W poniższym tekście przedstawiamy charakterystykę diamentu i brylantu.

Diament jest naturalnie występującym w naturze kamieniem szlachetnym. Można go rozpoznać po nieregularnym kształcie oraz matowej barwie wyróżniającej się średnim połyskiem. Stanowi jedną z odmian węgla, dlatego na pierwszy rzut oka nie wygląda zachwycająco. Jego cena jest jednak wysoka, ponieważ po oszlifowaniu tego kamienia uzyskuje się piękny brylant. Najprostsza definicja brylantu mówi więc, że jest to poddany obróbce diament. Szlif wymaga precyzji i doświadczenia, ponieważ nie tak łatwo uzyskać idealnie gładki i mieniący się kamień. Po obróbce prezentuje się zjawiskowo, dlatego tak wiele osób decyduje się na zakup pierścionka zaręczynowego z brylantem. Z pewnością taki wybór spodoba się każdej kobiecie ceniącej elegancję oraz klasę. Za pomocą obróbki możliwe jest uzyskanie nie tylko pięknego połysku, ale również pożądanego kształtu. Z tego powodu brylanty są droższe od diamentów.

Czy diamenty zawsze są szlifowane tak samo?

Oszlifowane diamenty, czyli brylanty nie zawsze wyglądają tak samo. Ich ostateczny wygląd zależy od rodzaju obróbki, jakiej są poddawane. Najczęściej wykonuje się szlif fantazyjny oraz okrągły. Drugi z nich wyróżnia się precyzją i symetrią. Dzięki niemu możliwe jest uzyskanie intensywnego blasku brylantu. Ta metoda obróbki jest znana od bardzo dawna i do dziś cieszy się dużą popularnością. Natomiast szlif fantazyjny dzieli się na schodkowy oraz mieszany. Pierwszy z nich pozwala uzyskać równoległe fasety po każdej stronie, z kolei drugi umożliwia stworzenie wielu kształtów brylantu. Różne możliwości szlifu zapewniają niepowtarzalny wygląd kamieni. Dzięki temu każdy może znaleźć odpowiedni brylant dla siebie lub dla swojej ukochanej.