Kamienie szlachetne stanowią piękne dodatki różnego rodzaju biżuterii. Mogą zdobić łańcuszki, bransoletki, pierścionki oraz wiele innych produktów. Nie zawsze jubilerzy oferują prawdziwe kamienie szlachetne. Często można znaleźć ich wysokiej jakości imitacje. Istnieją jednak sprawdzone sposoby na odróżnienie szkła od kamieni szlachetnych. Jeśli chcesz je poznać, przeczytaj poniższy tekst.
Liczne zalety kamieni szlachetnych sprawiają, że wiele osób chciałoby je posiadać. Nie każdy może sobie jednak pozwolić na ich zakup, ponieważ cechuje je wysoka cena. Nic dziwnego bowiem są piękne i odporne na różne uszkodzenia. Służą więc przez wiele lat, zachwycając swoim urokiem. Ze względu na ich wygląd zaczęły powstawać imitacje, które niekiedy trudno odróżnić od prawdziwych kamieni szlachetnych. Do produkcji biżuterii często stosowane jest szkło, na pierwszy rzut oka wyglądające dokładnie jak diamenty. Aby mieć pewność, jaki dodatek znajduje się przy biżuterii, warto to sprawdzić. Jest to możliwe za pomocą domowych sposobów, które przybliżamy w poniższym tekście.
Każdy jubiler bez problemu rozpozna prawdziwe kamienie szlachetne i odróżni je nawet od wysokiej jakości szkła. Jednak osoba, która nie zna się na jubilerstwie, może się pomylić w tej kwestii. Diamenty oraz oszlifowane szkła pięknie się błyszczą, co może okazać się bardzo mylące. Najłatwiej rozpoznać je po rysach – szkło jest mniej odporne na uszkodzenia, dlatego szybciej będzie pękało i odpryskiwało. Natomiast biżuteria z prawdziwymi kamieniami szlachetnymi, np. pierścionki z diamentami prezentuje się pięknie przez długi czas. Szkło może się także wyróżniać matową powierzchnią oraz zauważalnymi pęcherzykami powietrza. Jego kolejną cechę stanowi to, że jest cieplejsze w dotyku niż np. diamenty. Kamienie szlachetne mają chłodną temperaturę, ale należy pamiętać, że szkło może zostać specjalnie schłodzone.
Ciekawym sposobem na rozpoznanie, czy dany materiał to prawdziwy kamień szlachetny, jest wykonanie szybkiego testu. W tym celu należy potrzeć kamień płaską częścią o czoło, a następnie przyłożyć go do szyby. Jeśli nie spadnie, to prawdopodobnie mamy do czynienia z prawdziwym kamieniem. Imitacje w takiej sytuacji na pewno będą się osuwały. Dobrym pomysłem jest również wykorzystanie kamienia do przeczytania tekstu, co też pozwoli ocenić, czy jest to prawdziwy diament. Aby to sprawdzić, trzeba położyć kamień taflą na tekst. Jeśli przy wykorzystaniu lupy można przeczytać zdania znajdujące się pod kamieniem, prawdopodobnie jest to dobrej jakości imitacja.