Podczas wyboru biżuterii zdobionej diamentami, warto zwrócić uwagę na ich czystość. To pojęcie zapewne nie jest jasne dla wielu osób, dlatego w poniższym tekście je wyjaśniamy. Czystość diamentu wskazuje przede wszystkim na jego jakość. Dzięki jej określeniu możliwe jest sprawdzenie, jaką wartość ma dany minerał. W celu zrozumienia tego zagadnienia niezbędne okazuje się sprawdzenie, jakie są podstawowe klasy czystości diamentów.
Bardzo ciekawe okazuje się spostrzeżenie, że niemożliwe jest znalezienie dwóch identycznych diamentów. Wszystkie te minerały różnią się, niekiedy delikatnie, ale zawsze różnice są widoczne w postaci zanieczyszczeń. Taka informacja może się wydawać zaskoczeniem dla wielu osób, ponieważ według niektórych, diamenty są nieskazitelne. Nic bardziej mylnego, minerały posiadają różne zanieczyszczenia zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne, na podstawie których określana jest ich czystość.
Zanieczyszczenia zewnętrzne obejmują wszystkie defekty widoczne na zewnątrz minerału. Mogą to być chropowaty zarys, otarcia lub dodatkowe ścięcia. Natomiast za defekty wewnętrzne uznaje się wszystkie zanieczyszczenia zauważalne wewnątrz lub częściowo wewnątrz minerału. Należą do nich m.in. obtłuczenia, różne linie czy wrostki mineralne.
Wyróżnia się podstawowe klasy czystości diamentów, za pomocą których możliwe jest sprawdzenie ich zanieczyszczeń. W celu określenia czystości minerałów konieczne jest użycie lupy aplanatycznej oraz achromatycznej o odpowiednim powiększeniu. Badania dokonuje się przy naturalnym oświetleniu lub przy jego sztucznym, ale dobrym zamienniku. Z klasami diamentów warto się zapoznać przed zakupem biżuterii, np. pierścionka z diamentem.
Wśród klas czystości diamentów wyróżnia się:
Największym zainteresowaniem cieszą się diamenty określane klasą SI, ponieważ wyróżniają się dużą wartością estetyczną, ale również przystępną ceną. Natomiast osobom, którym zależy na nieco tańszych wyrobach, polecamy minerały oznaczone klasą I. Ich zanieczyszczenia są co prawda widoczne gołym okiem, ale głównie dla ekspertów. Osoby niespecjalizujące się w określaniu czystości diamentów, mogą mieć problem z zauważeniem defektów.