Szafiry to niepowtarzalne minerały, które zachwycają przede wszystkim niesamowitym kolorem. Wyróżniają się także ciekawymi właściwościami oraz pochodzeniem. Chętnie są wykorzystywane w jubilerstwie – zdobią nie tylko pierścionki, ale również bransoletki czy łańcuszki. Najdroższe okazują się szafiry kaszmirskie, natomiast najtańsze są minerały syntetyczne. Poniżej tłumaczymy, jak powstają szafiry i skąd się wywodzą. Jeśli chcesz poznać ich historię, zapoznaj się z naszym tekstem.
Szafiry od wielu lat cieszą się dużym zainteresowaniem. Nie bez powodu – ich niepowtarzalny kolor sprawia, że świetnie się prezentują. Pasują każdej osobie i są odpowiednie niezależnie od okazji. Biżuterię z nimi można więc zakładać na różne uroczystości oraz na co dzień. Szafiry wyróżniają się także ciekawą symboliką. Oznaczają przede wszystkim przyjaźń, pokój, a także szczęście małżeńskie. Z tego powodu są doskonałym prezentem dla bliskiej osoby, zarówno dla przyjaciółki, jak i żony. Mężczyźni bardzo często decydują się na zakup pierścionka zaręczynowego z szafirem dla swojej ukochanej.
Szafir to bardzo twardy minerał, który najczęściej jest spotykany w niebieskim kolorze. Może mieć jednak inne odcienie za sprawą obecności jonów żelaza oraz tytanu. Te niepowtarzalne minerały są wydobywane w wielu miejscach na całym świecie. Można je spotkać:
Co ciekawe, szafiry w odcieniach białym i przezroczystym są obecne również w Polsce. Niestety w naszym kraju nie znajdziemy tych minerałów w popularnym kolorze niebieskim. W jubilerstwie wykorzystuje się jednak nie tylko szafiry pozyskiwane naturalnie, ale również modele syntetyczne. Stanowią one tańszą alternatywę prawdziwych minerałów i też cieszą się dużą popularnością.
Pierwsze sztuczne szafiry zaczęły być produkowane na początku XX wieku. Wtedy niemożliwe było stworzenie dużych kamieni, dlatego skupiano się wyłącznie na niewielkich modelach. Technika ich powstawania polegała na wdmuchiwaniu minerałów w płomień wodorowo-tlenowy. W trakcie topienia tworzyły one kryształy. Szybko okazało się jednak, że na dużych kryształach powstają skazy, dlatego ograniczono ich produkcję. Po pewnym czasie do tworzenia minerałów syntetycznych zaczęto stosować technikę hydrotermalną, która polegała na rozpuszczeniu tlenków oraz wodorotlenków glinu w wysokiej temperaturze, a także pod sporym ciśnieniem. Istnieje również wiele innych sposobów na tworzenie sztucznych szafirów, zwłaszcza obecnie, kiedy technologie się tak rozwinęły. Nie wszystkie metody są jednak jawne, ponieważ niektóre firmy je zastrzegają.