CELEBRUJ DZIEŃ KOBIET -20% EXTRA Z KODEM: MARZEC

Po czym poznasz prawdziwą biżuterię?

03-11-2015

Chyba niemożliwym jest znalezienie kobiety, która nie kocha biżuterii. Różnorodne błyskotki to doskonała ozdoba kobiecych uszu, szyi, dłoni. Nie każdy sprzedawca jest jednak uczciwy i proponuje prawdziwą biżuterię. Po czym poznać, że ta, którą zamierzamy właśnie kupić, jest rzeczywiście autentyczna?

Renomowany sklep

Chcąc kupić prawdziwą biżuterię bez zastanawiania się nad tym, czy aby na pewno jest to dzieło autentyczne, należy postawić na dobrej jakości sklep, który cieszy się doskonałą renomą wśród klientów. W takim miejscu na pewno nie trafimy na buble, która mają imitować prawdziwe złoto, srebro czy perły.

Dobre sklepy działające od lat, a czasem prowadzone od pokoleń, to pewność, że biżuteria jest najwyższej jakości. Do tego dochodzą ciekawe opakowania na pierścionki, kolczyki czy wisiory.

Odpowiednie oznaczenia

Nieuczciwy jubiler może próbować sprzedać nam złoto o próbnie niższej, twierdząc, że to produkt wyższej wartości. Aby nie dać się oszukać, należy sprawdzić jaki znak wybity jest na biżuterii, a następnie porównać go z obowiązującą w Polsce tabelą, która ujmuje polskie cechy i znaki pobiercze. Najrozsądniej jest zajrzeć na stronę internetową Głównego Urzędu Miar.

Warto pamiętać, że sprzedawcy mogą próbować stosować rozmaite sztuczki. Jedną z tych bardziej popularnych jest dołączanie do łańcuszka zapięcia, którego próba jest dużo wyższa. Sprytny jubiler tak pokieruje klientem, aby ten skoncentrował się właśnie na tej części biżuterii.

Przebarwienia

W sklepach jubilerskich biżuteria przechowywana jest w odpowiedni sposób. Oznacza to, że kruszce nie powinny zmieniać swojej barwy. Kiedy na wybranym pierścionku lub kolczykach dostrzeżemy plamy, możemy być pewni, że wyroby te są jedynie pozłacane. Na skutek upływającego czasu dochodzi do ścierania się cieniuteńkiej warstewki złota, a metal, który pod nią się znajduje, zaczyna po prostu ciemnień. Jest to efekt zachodzących reakcji chemicznych.

Przybliżone ceny wyrobów

Zanim udamy się do sklepu z biżuterią, powinniśmy zorientować się, jakie są aktualnie ceny złota, srebra czy pereł. Pierścionek z dużym kamieniem, który kosztuje zadziwiająco mało, raczej nie jest wykonany z prawdziwego złota. To tak, jak z dilerami samochodów: jeżeli ktoś sprzedaje za wyjątkowo niską cenę najnowszy model Audi, możemy być niemalże pewni, że z autem jest coś nie tak. W przypadku biżuterii nie jest wcale inaczej.

Magnes – najprostszy sposób

Chcąc sprawdzić autentyczność złotej biżuterii, wystarczy przyłożyć do niej magnes. Ten cenny kruszec nie wykazuje żadnej, najmniejszej nawet reakcji w zetknięciu z magnesem. Jeżeli więc upatrzony przez nas pierścionek czy wisior będzie przyciągany, możemy być pewni, że nie mamy do czynienia z oryginałem.

Czy trudno kupić oryginalną biżuterię?

Wprawdzie w jubilerstwie nie brakuje nieuczciwym sprzedawców, ale zdecydowana większość sklepów to miejsca stojące na naprawdę wysokim poziomie i zapewniające swoim klientom doskonałą i przede wszystkim autentyczną biżuterię. Nie należy więc obawiać się kupno tych wspaniałych ozdób.