Odbierz RABAT do każdego zamówienia* z kodem: WAKACJE15

Dlaczego złoto czernieje i jak je czyścić?

18-02-2022

Złota biżuteria jest bardzo piękna, ale decydując się na jej zakup, należy liczyć się z tym, że z czasem może zacząć czernieć. Jest to jak najbardziej naturalny proces, z którym mamy do czynienia w przypadku wyrobów wykonanych z kruszcu połączonego z domieszkami różnych metali. Niestety, w takiej sytuacji trudno uniknąć czernienia biżuterii. Na szczęście nie oznacza to, że nie można jej już używać – jak najbardziej możliwe jest jej wyczyszczenie i cieszenie się idealnym wyglądem złota.

Osoby, które nie zdają sobie sprawy z tego, że złoto czernieje, mogą być zdziwione jakiś czas po zakupie tej biżuterii. Często obawiają się, że nastąpiło to przez złe użytkowanie biżuterii, a proces jest nieodwracalny. Wyrobów ze złota, które pokryły się ciemnym nalotem, absolutnie nie trzeba wyrzucać! Nadal można cieszyć się ich pięknym wyglądem. Konieczne jest jednak ich dokładne wyczyszczenie.

Dlaczego złoto czernieje?

Należy zaznaczyć, że nie każde złoto czernieje! Czyste złoto nigdy nie pokryje się ciemnym nalotem, jednak jest ono bardzo rzadko spotykane w biżuterii. Do produkcji wyrobów jubilerskich zdecydowanie częściej używa się złota o próbie 585 lub nawet 333. Oznacza to, że produkty nie są wykonane z czystego złota, tylko z jego połączenia z różnymi domieszkami metali. To właśnie one z czasem ulegają czernieniu, przez co biżuteria nieładnie się prezentuje. Jest to jednak normalny proces, ponieważ domieszki ulegają utlenieniu, co prowadzi do zmiany ich koloru. Im więcej innych metali w wyrobie, tym większe ryzyko, że zacznie on czernieć. Jeśli więc zależy Ci na ładnym wyglądzie biżuterii przez długi czas, bez konieczności czyszczenia, wybieraj wysokie próby złota.

Za proces czernienia odpowiada nie tylko rodzaj domieszek użytych do produkcji biżuterii. Wpływ na zmianę koloru mają również zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu. Im więcej jest w nim np. dwutlenku siarki, tym biżuteria szybciej zacznie zmieniać swój kolor. Do jej niszczenia prowadzi również kontakt z potem czy kosmetykami. Dlatego zmiana koloru złota często jest nieunikniona.

Jak usunąć czarny nalot ze złotej biżuterii?

Czernienie biżuterii nie oznacza konieczności jej wyrzucenia. Jak najbardziej można ją wyczyścić i dalej cieszyć się jej ładnym wyglądem. Złote kolczyki, bransoletkę czy łańcuszek, które z czasem zaczęły czernieć, warto oddać do specjalisty zajmującego się usuwaniem ciemnego nalotu. Dzięki temu zyskasz pewność, że wyroby zostały dokładnie oczyszczone. Jeśli zdecydujesz się na ich samodzielne czyszczenie, uważaj, aby ich przypadkiem nie uszkodzić. Wybieraj kosmetyki przeznaczone do złotej biżuterii. Takie wyroby czyść za pomocą miękkiej ściereczki, aby nie doprowadzić do ich zarysowania. Pamiętaj, że złoto nie jest materiałem odpornym na zarysowania.