WIOSENNE RABATY do -23% EXTRA Z KODEM: SPRING

Jak czyścić biżuterię ze srebra?

09-08-2022

czyszczenie srebra

Z czasem srebrna biżuteria traci swój piękny kolor oraz blask, natomiast zyskuje efekt zmatowienia. Jest to częsty powód zmartwienia właścicieli wyrobów jubilerskich ze srebra. Nie musisz się jednak przejmować takim stanem, ponieważ jest to zupełnie normalne. Czernienie srebra to naturalny proces, który można jednak opóźnić. Jeśli już do niego doszło, nie przejmuj się, bo szybko i łatwo przywrócisz dawny wygląd wyrobu. W poniższym tekście podpowiadamy, jak to zrobić.

Bardzo dużo osób decyduje się na zakup srebrnej biżuterii, ponieważ jest ona znacznie tańsza od wyrobów wykonanych ze złota. Stosunkowa niska cena to niejedyna zaleta wyrobów jubilerskich ze srebra. Są one także bardzo ładnie i doskonale sprawdzają się na różne okazje. Można je nosić zarówno na ważne wyjścia, jak i na co dzień. Wybierając taką biżuterię, należy sobie jednak zdawać sprawę, że z czasem może ona ulec czernieniu. Srebro zmieni swój kolor, przez co srebrne charmsy, kolczyki, bransoletka czy łańcuszek nie będą się już prezentowały tak ładnie. Dzieje się to na skutek właściwości chemicznych. Siarczek powietrza, który znajduje się w powietrzu, a poza tym jest wydalany przez skórę, wchodzi w reakcję ze srebrem, co skutkuje czernieniem biżuterii.

Sposoby na przywrócenie blasku biżuterii ze srebra

Biżuterię srebrną można jak najbardziej wyczyścić, ale znacznie ważniejsze okazuje się jej odpowiednie zabezpieczenie. Właściwa ochrona sprawia, że wyrób znacznie później zmieni swój kolor i nie będzie to aż tak bardzo drastyczna zmiana. W tym celu zadbaj o dobre przechowywanie srebrnej biżuterii. Nie powinna być ona narażana na częsty kontakt z powietrzem, potem, a także kosmetykami. Unikaj smarowania dłoni kremem, gdy masz na sobie srebrne pierścionki czy bransoletki. Mają one bowiem negatywny wpływ na wygląd takiej biżuterii.

Jeśli dojdzie do zmiany koloru wyrobów ze srebra, spróbuj je wyczyścić za pomocą profesjonalnych środków, które kupisz np. w sklepie jubilerskim. Pamiętaj, aby nie używać do tego twardych szczoteczek, bo mogą one zarysować srebro. Możesz także oddać biżuterię w ręce fachowców, którzy odpowiednio zadbają o jej wyczyszczenie. Usuną nie tylko czarny nalot, ale również przywrócą blask poszczególnych elementów.