BLACK WEEKS -15% EKSTRA RABATU. SKORZYSTAJ Z KODU black15

Jak czytać oznaczenia złota/karaty?

08-10-2021

Z pewnością każdy przynajmniej raz w swoim życiu słyszał o 24-karatowym złocie. Czy wiesz, co to oznacza? Dlaczego czasem mówi się o karatach, a innym razem o próbie? Jak prawidłowo powinno się określać złoto? W poniższym tekście odpowiadamy na te pytania i tłumaczymy, jaką biżuterię najlepiej wybrać. Okazuje się bowiem, że liczba karatów ma bardzo duże znaczenie i świadczy o wytrzymałości oraz jakości złota.

Karat jest jednostką masy stosowaną w jubilerstwie. Służy do określania m.in. czystości złota, czyli jego zawartości w stopie. Warto pamiętać o tym, że złoto to bardzo miękki metal szlachetny, w związku z czym okazuje się zbyt delikatny, aby wykonać z niego biżuterię. Z tego powodu najczęściej łączony jest z domieszkami innych metali, np. srebrem, palladem czy cynkiem. Dzięki temu wyrób staje się bardziej wytrzymały i może uzyskać ciekawy kolor. W zależności od ilości dodanych domieszek, złota w złocie może być naprawdę niewiele. Aby to sprawdzić, wystarczy zapoznać się z jego wartościami. Powinny być one podane przez producenta, żeby każdy mógł je sprawdzić.

W Polsce złoto zazwyczaj jest określane w próbie, natomiast w innych krajach można się spotkać z wartościami podanymi w karatach. Określają one, ile tak naprawdę jest złota w złocie. Im więcej karatów, tym więcej zawartości złota w danym wyrobie, co również oznacza, że jest on droższy od produktów wyróżniających się małą ilością złota.

Jak odczytywać wartości złota w karatach?

Największą wartość ma więc popularne 24-karatowe złoto, ponieważ jest to czyste złoto bez domieszek żadnych metali. Okazuje się ono jednak zbyt miękkie, by można było wykonywać z niego biżuterię. Stosowane jest natomiast do pozłacania różnych ozdób, dzięki czemu pięknie się prezentują i zyskują dużą wartość. Znacznie lepsze, ale nie idealne do produkcji biżuterii jest złoto 18-karatowe, czyli o próbie 750. Można z niego wykonywać wyroby jubilerskie, ponieważ domieszki innych metali sprawiają, że złoto staje się bardziej wytrzymałe.

Najbardziej odpowiednie do produkcji biżuterii jest jednak 14-karatowe złoto, znane również pod oznaczeniem próby 585. Powstałe z niego wyroby są trwałe, ale tańsze niż produkty z 18-karatowego złota. Bardzo często używa się go do produkcji złotych kolczyków, pierścionków czy łańcuszków. Najmniejszą wartość mają wyroby z 8-karatowego złota, czyli złota o próbie 333. Wiele osób decyduje się na ich zakup ze względu na cenę, ale nie wyróżniają się tak dobrą jakością, co złoto o wyższej próbie.