Ekstra Rabat 15% Z KODEM: WIOSNA

Jak łączyć ze sobą złotą i srebrną biżuterię?

17-01-2023

Od dawna istnieje przekonanie, że nie powinno się łączyć złotej i srebrnej biżuterii. Wynika ono z podejścia starszych pokoleń, ale obecnie znacznie uległo zmianie. Współcześnie ludzie są odważniejsi, w związku z czym chętniej decydują się na szalone, często kontrowersyjne stylizacje. Ciekawe dopełnienie może stanowić właśnie połączenia złota ze srebrem. Takie dodatki powinny być jednak odpowiednio dopasowane. Warto przestrzegać kilku zasad, by całość dobrze się prezentowała.

Zazwyczaj podczas wyboru biżuterii zwraca się uwagę, aby była wykonana z tego samego kruszcu. Spójne dodatki bardzo ładnie wyglądają, są stylowe i zarazem eleganckie. Nie pozwalają jednak się wyróżnić, nie mają bowiem w sobie nic, co mogłoby zwrócić uwagę. Wiele osób uważa je za pospolite, dlatego obecnie coraz chętniej łączone są ze sobą dodatki złote i srebrne. Takie elementy prezentują się modnie i atrakcyjnie, ale należy je rozsądnie dobierać.

Dlaczego niektórzy uważają, że złota i srebra nie można łączyć?

Od dawna panuje przekonanie, że nie powinno się łączyć złotej i srebrnej biżuterii. Wynika to z przekonań starszych osób, które ceniły prostotę, minimalizm i uniwersalność. Kiedyś nie wyobrażano sobie założenia butów w innym kolorze niż torebka. Wszystkie dodatki musiały być spójne, wykonane z tych samych materiałów i zachowane w zbliżonej, pasującej do siebie kolorystyce. Z czasem jednak zaczęło się to zmieniać – współcześnie znacznie mniej osób przywiązuje wagę do tradycji. Harmonia i prostota nie są już tak pożądane, zdecydowanie bardziej ceni się szaleństwo i ekstrawaganckie połączenia. Moda nie jest już nudna i pozwala na wiele więcej niż jeszcze kilka lat temu. Dzisiaj już nikogo nie dziwi połączenie biżuterii wykonanej z różnych kruszców. Swobodnie można nosić np. złote kolczyki i srebrną bransoletkę.

Zasady dotyczące łączenia złotej i srebrnej biżuterii

To, że coraz więcej osób decyduje się na łączenie złotej i srebrnej biżuterii, nie oznacza, że nie trzeba przestrzegać żadnych zasad. Jak najbardziej warto zwracać uwagę na kilka kwestii, aby zachować dobrze prezentującą się stylizację. Nieodpowiednie dobranie dodatków może zepsuć strój, a nawet spowodować, że będzie on wyglądał śmiesznie. Przede wszystkim ważne jest zwrócenie uwagi, aby wyroby jubilerskie były wykonane z podobnego odcienia kruszcu. Jeśli decydujesz się na jasne złoto, dobierz do niego również jasne srebrno. Dzięki temu uzyskasz spójną stylizację, podkreśloną za pomocą pięknych dodatków.

W obszarze jednego kruszcu zachowaj umiar. Oznacza to, że nie powinno się łączyć różnych kolorów srebra czy złota. Jeśli planujesz połączyć żółte złoto ze srebrem, skup się wyłącznie na dodatkach wykonanych z żółtego złota i srebra. Zrezygnuj z wyrobów z różowego czy białego złota, ponieważ przez przypadek możesz w ten sposób wprowadzić chaos do stylizacji. Dobrym pomysłem jest również prezentowanie ozdób z różnych kruszców obok siebie. Gdy są umieszczone blisko, wyglądają, jakby takie połączenie było zamierzone, a nie wynikało z pomyłki. W ten sposób łatwiej uniknąć złego wyglądu stylizacji.

Czy pozostałe dodatki mają znaczenie?

Decydując się na połączenie złota i srebra, pamiętaj o zachowaniu stonowanego tła dla biżuterii. W takim przypadku nie warto szaleć z kolorową, zwracającą na siebie stylizację, ponieważ wszystkiego mogłoby się zrobić za dużo. Zdecydowanie lepiej postawić na delikatny, minimalistyczny outfit, który wyróżnisz za pomocą ciekawych wyrobów jubilerskich. Unikaj więc dużych wzorów lub nadruków, a także jaskrawych odcieni ubrań. Dobrym wyborem są jednolite stroje. Ta sama zasada dotyczy innych dodatków, np. butów czy torebki.

Czy zawsze można łączyć złotą i srebrną biżuterię?

Łączenie złotej i srebrnej biżuterii oczywiście nie zawsze jest dobrym pomysłem. Gdy wybierasz się na przyjęcie, na którym obowiązuje dress code, dotyczący również dodatków, należy się do niego dostosować. W takiej sytuacji nie zawsze możliwe jest założenie dowolnych wyrobów jubilerskich. Mieszanie kruszców nie jest wskazane również w przypadku osób, które nie czują się w tym dobrze. Jeśli nie jesteś pewna, że potrafisz właściwie dobrać biżuterię wykonaną z różnych materiałów, zrezygnuj z tego pomysłu i postaw na spójne dodatki.