Ekstra Rabat 15% Z KODEM: WIOSNA

Jaką biżuterię mogą nosić alergicy?

12-05-2022

kolczyki

Osoby uczulone na jakieś składniki czy produkty na pewno wiedzą, jak nieprzyjemne może być to uczucie. Występują nie tylko alergie pokarmowe czy na pyłki lub rośliny, ale również na niektóre rodzaje biżuterii. W związku z tym trzeba ostrożnie wybierać materiał, z jakiego wykonane są wyroby jubilerskie. Objawy takiego uczulenia na pewno są irytujące, ale mogą być też niebezpieczne dla zdrowia. Sprawdź, jaka biżuteria jest odpowiednia dla alergików.

Jeśli zauważyłaś niepokojące objawy po założeniu wyrobu jubilerskiego, szybko go zdejmij i więcej nie zakładaj. Prawdopodobnie masz uczulenie na materiał, z jakiego została wykonana dana biżuteria. W przypadku takich osób najczęściej dochodzi do pojawienia się na ciele wyprysków, wysypki lub zaczerwienienia. Takie objawy oznaczają początkową fazę alergii. Jeśli nie zdejmiesz biżuterii, zmiany powstałe na ciele mogą zamienić się w duże ogniska rumieniowe lub pęcherzykowe. Zazwyczaj można je zaobserwować w miejscach, gdzie skóra ma kontakt z wyrobami jubilerskimi, a więc na nadgarstkach, uszach i szyi.

Wyroby bezpieczne dla alergików

Po zauważeniu niepokojących objawów po zakładaniu biżuterii, nie musisz się obawiać, że już nigdy nie będziesz mogła jej nosić. Prawdopodobnie powinnaś tylko zrezygnować z konkretnych wyrobów, które powodują uczulenie. Najbezpieczniejsze dla alergików okazują się produkty ze złota oraz srebra. Za reakcje uczuleniowe są bowiem najczęściej odpowiedzialne domieszki innych metali. Dlatego przy zakupie wyrobów jubilerskich upewnij się, czy zostały wykonane z czystego złota lub srebra.

Dobrym pomysłem okazują się m.in. srebrne lub złote kolczyki, łańcuszki czy bransoletki. Są to wyroby odpowiednie dla alergików, zwłaszcza jeśli zostały wyprodukowane z wysokiej próby metali. Osoby uczulone powinny jednak uważać na starą biżuterię wykonaną ze srebra, ponieważ w jej składzie często jest obecny azotan srebra, który może wywoływać alergię. Obecnie nie jest on dodawany do srebrnych wyrobów.

Na jaki metal należy uważać?

Za najbardziej niebezpieczny metal dla alergików uznaje się nikiel. Bardzo często jest on wykorzystywany podczas produkcji wyrobów jubilerskich. Zazwyczaj łączy się go ze srebrem czy złotem, ale także z palladem oraz tytanem. Te dwa ostatnie metale również są uczulające, więc jeśli zauważyłaś u siebie reakcję alergiczną, z nich również zrezygnuj. Poza tym alergicy powinni unikać biżuterii wykonanej z niskiej próby metali. Za uczulające uznaje się także kobalt i chrom. Biżuteria złota lub srebrna z domieszką innych metali wyróżnia się ładnym wyglądem i atrakcyjną ceną. Dlatego cieszy się tak dużą popularnością. Nie jest jednak bezpieczna dla osób, które mają uczulenie na wyroby jubilerskie. Tacy klienci powinni wybierać wyłącznie wyroby z czystego złota bądź srebra.