Kupuj jeszcze taniej -10% extra RABATU z kodem: DODATKOWE10

Jakie barwy może mieć diament?

20-08-2021

Diament jest bardzo twardym minerałem, który cieszy się dużym zainteresowaniem w jubilerstwie. Kamień pięknie ozdabia biżuterię i zazwyczaj wybierany jest na ważne wyjścia do eleganckich stylizacji. Zwraca na siebie uwagę przede wszystkim niepowtarzalną barwą. Najczęściej spotykane są diamenty bezbarwne, to właśnie one cieszą się największą popularnością. Te minerały dostępne są jednak również w innych kolorach. Poznaj ich zachwycające odcienie.

O diamenty pytają nie tylko kobiety, ale również mężczyźni. Panowie też doceniają piękno i zastosowanie tych kamieni szlachetnych. Stanowią one symbol prestiżu, władzy oraz majętności, co jest ich dodatkową zaletą. Oprócz tego bardzo ładnie się prezentują i mogą być wykorzystywane w różnych stylizacjach. W sklepach jubilerskich bardzo chętnie kupowane są kolczyki, naszyjniki oraz pierścionki z diamentami. Największym zainteresowaniem cieszą się minerały przezroczyste. Niektórzy nawet nie wiedzą, że mogą one występować w innych kolorach. Barwę diamentów określa się przy pomocy kamieni porównywalnych np. cyrkonii, a także lampy imitującej średnie światło dzienne. Minerał należy umieścić na specjalnej podstawce pod lupą, co umożliwia rozpoznanie jego prawdziwego koloru.

Najpopularniejsze i rzadko spotykane odcienie diamentów

Wiele osób zna tylko jeden odcień diamentów – niektórzy są przekonani, że te kamienie występują wyłącznie w barwie przezroczystej. Nie jest to prawda, aczkolwiek właśnie takie rodzaje minerałów cieszą się największym zainteresowaniem. Dzieje się tak ze względu na ich wartość. Najbardziej cenne są białe diamenty. Oczywiście od tej zasady są wyjątkowi. Okazuje się bowiem, że niektóre kolorowe minerały są znacznie droższe niż modele przezroczyste. Bardzo często można jednak spotkań te kamienie z delikatnymi brązowymi, szarymi lub żółtymi zabarwieniami. Te typowe barwy określa się w skali od D do Z. Za najbardziej cenione uznaje się diamenty w skali D, czyli o barwie całkowicie przezroczystej.

Ta skala nie obejmuje jednak minerałów występujących w odcieniach fantazyjnych. Należą do nich diamenty wyróżniające się intensywnymi kolorami, czyli np. kamienie niebieskie, zielone czy różowe. Są to wyłącznie diamenty naturalne, co oznacza, że ich barwa nie jest osiągnięta za pomocą technologii, tylko występuje w środowisku normalnie.