Nasz sklep działa bez zmian. Zamówienia realizowane są zgodnie z informacją przy produkcie.
INFOLINIA | MASZ PYTANIE NAPISZ
+48 512 618 571 +48 17 853 37 10 (od 10.00 do 19.00)

Na czym polega fenomen charmsów?

18-11-2020

Biżuteria towarzyszy człowiekowi od wielu wieków. W minionych stuleciach zmieniały się jej funkcje – była talizmanem przynoszącym szczęście albo chroniącym przed niefortunnymi zdarzeniami, symbolizowała status społeczny, bywała wyróżnieniem osób majętnych i władców, podkreślała przynależność do wybranych grup społecznych, a także zapierającą dech w piersiach ozdobą. W czasach prehistorycznych biżuteria była tworzona z naturalnych surowców, które były stosunkowo łatwo dostępne, czyli z kości zwierzęcych, kłów, kawałków naturalnych skór, ptasich piór, dekoracyjnych kamyków lub ości. Dopiero w czasach starożytnych nauczono się obrabiać metale, dzięki czemu można było zacząć tworzyć biżuterię z drogocennych kruszców oraz pięknych kamieni szlachetnych. W późniejszych okresach moda na biżuteryjne ozdoby zmieniała się, każda epoka czerpała inspiracje z innych źródeł. Raz przeważała moda na motywy roślinne, raz orientalne, a innym razem zwierzęce czy patriotyczne. Dzisiaj biżuteria ma przede wszystkim podkreślać indywidualność swojego właściciela. Naszyjniki, pierścionki, kolczyki i bransoletki mają odzwierciedlać pasje, zainteresowania i przekonania osoby, która je nosi. Dzięki temu możemy dobitnie wyrazić siebie i podkreślić swoją niepowtarzalność!

Czym są popularne charmsy?

Bardzo popularne od jakiegoś czasu charmsy to rodzaj spersonalizowanych bransoletek, które doskonale wyrażają indywidualne cechy swoich właścicieli albo podkreślają ważne wydarzenia z ich życia. Składają się z łańcuszka, do którego można doczepiać ozdobne zawieszki w różnych kształtach. Charmsy to właśnie te małe zwisające z głównego łańcuszka bransoletki ozdoby. Każda zawieszka symbolizuje coś, co jest istotne dla osoby noszącej taką biżuterię. Z roku na rok możemy dokupywać kolejne charmsy, które będą reprezentować ważne zdarzenia lub przełomowe momenty w naszym życiu. Biorąc do ręki bransoletkę z charmsami, możemy dowiedzieć się wielu rzeczy o jej właścicielce.

Krótka historia charmsów

Chociaż wielu osobom charmsy kojarzą się ze współczesną ozdobą, to ich historia sięga prawdopodobnie czasów prehistorycznych, kiedy ludzie nosili bransoletki z małymi zawieszkami zrobionymi z muszelek, drobnych kości zwierzęcych, kamyków lub kawałków drewna. W późniejszych czasach tego typu ozdoby były produkowane z cennych kruszców i kamieni szlachetnych. Niezależnie od epoki charmsy zawsze podkreślały ważne wydarzenia z życia ich właścicieli, były symbolami ich osiągnięć, szczęścia i wiary, a także pełniły funkcję amuletów chroniących ich przed pechem lub działaniem złych sił i duchów.

Pierwsze charmsy wyglądające tak, jak te, które można odnaleźć w ofercie współczesnych sklepów jubilerskich, powstały w 1889 roku. Były wyprodukowane przez firmę Tiffany. Pierwsza bransoletka tego typu była pojedynczym łańcuszkiem z jednym zwisającym z niego serduszkiem. Ten produkt do dzisiaj jest symbolem tej firmy.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje charmsów?

Charmsy dzielą się ze względu na sposób ich mocowania na bransoletce na: zawieszki i beadsy. Zawieszki są instalowane na łańcuszku przy pomocy klasycznego zapięcia jubilerskiego, czyli karabińczyka. Beadsy to ozdoby z dużą dziurką w środku, przez którą przewleka się bransoletkę. Charmsy mogą przyjmować różne kształty i być inspirowane różnymi przedmiotami czy zdarzeniami. W ofercie naszego sklepu odnajdą Państwo np. zawieszki w kształcie roślin, zwierząt, serc, postaci magicznych, ze wzorami symbolizującymi wykonywany zawód, osiągnięcia naukowe, rodzinne więzi, przyjaźń, marzenia czy wierzenia. Wielką popularnością cieszą się także personalizowane charmsy, produkowane na zamówienie, w których umieszczamy wybrane przez naszych klientów zdjęcia. Mogą znajdować się na nich ukochani bliscy, ulubione zwierzęta domowe albo krajobrazy o wyjątkowej sentymentalnej wartości. Takie charmsy są niepowtarzalne i najlepiej upamiętniają ważne dla właścicielki chwile.