Kupuj jeszcze taniej -10% extra RABATU z kodem: DODATKOWE10

Poznaj cechy i właściwości topazu

20-08-2021

Topaz to piękny kamień, który bardzo chętnie wykorzystywany jest w jubilerstwie. Najczęściej zachwycają się nim kobiety, które lubią oryginalnie wyglądające wyroby. Świetnie prezentuje się w pierścionkach zaręczynowych, ponieważ wygląda bardzo subtelnie i jednocześnie romantycznie. Czy wiesz, jakie właściwości ma ten kamień? Poniżej wymieniamy je wraz z cechami topazu.

Cechą rozpoznawalną tego kamienia jest bez wątpienia kolor. Topaz zachwyca niebieskim odcieniem, ale występuje również w innych odcieniach. Dzięki temu każda kobieta może dopasować biżuterię z nim do indywidualnych potrzeb oraz preferencji. Na bogatą kolorystykę tych kamieni mają wpływ m.in. znajdujące się w nich pierwiastki. Dużym zainteresowaniem cieszą się żółte topazy, które są uznawane za wartościowe. Pięknie się prezentują i pasują do wielu okazji oraz stylizacji. Na uwagę zasługują także kamienie zielone, czerwone czy brązowe.

Topaz, niezależnie od koloru, wyróżnia się twardością. Mimo to nie jest jednak odporny na odpryskiwanie, co sprawia, że należy uważać podczas jego noszenia. Przede wszystkim warto go zdejmować podczas gry w koszykówkę czy wykonywania ręcznych prac. Kamień nie wymaga szczególnej pielęgnacji, by zachwycał swoim urokiem. Można go nosić podczas słonecznej pogody, ale należy uważać na jego przechowywanie. Topaz nie powinien znajdować się w wysokich temperaturach np. przy piecu czy innych źródłach ciepła. Ze względu na swoje cechy świetnie sprawdza się jako pierścionek zaręczynowy z topazem. Z pewnością każda kobieta ucieszy się z takiego wyrobu.

Jakie właściwości ma topaz?

Topaz cieszy się dużą popularnością nie tylko ze względu na swój wygląd, ale również właściwości. Uważany jest bowiem za kamień wspierający rozwój zarówno ciała, jak i umysłu. Niektórzy wierzą, że pomaga rozwiązywać różne problemy i uspokaja. Ponadto symbolizuję moc i siłę, a także pozbywanie się negatywnych myśli. Są to ogólne właściwości topazu, a te bardziej szczegółowe przypisuje się poszczególnym kolorom kamienia:

  • niebieski – najbardziej znany kolor topazu ma właściwości uspokajające, poprawiające koncentrację oraz wspomagające zdolności przywódcze,
  • zielony – przypisuje się mu ciekawą właściwość, uważa się, że zielony kamień pomaga wybaczać,
  • żółty – topaz w takim kolorze pomaga osiągnąć szczęście oraz obfitość,
  • różowy – ten kamień jest wykorzystywany do odkrywania prawdy.