-10% ekstra na wszystkie produkty. Skorzystaj z kodu DODATKOWE10 i kupuj jeszcze taniej tylko przez:

Poznaj historię biżuterii Swarovski

30-12-2020

Kryształy Swarovskiego są od dawna znane i cenione na całym świecie. Wykorzystywane są do tworzenia zachwycającej biżuterii, zdobienia ubrań, obuwia, akcesoriów, dodatków dekoracyjnych, a nawet paznokci. Korzystają z nich najwięksi projektanci mody, tacy jak: Yves Sain Laurent, Gucci, Giorgio Armani, Prada czy Gianni Versace. Dzięki tym niewielkim kamykom ich kreacje zyskują spektakularne wykończenie i stają się prawdziwymi dziełami sztuki. Chociaż większość ludzi kojarzy wyjątkowy blask i hipnotyzujące piękno tych kryształów, to niewielu zna długą i ciekawą historię tej rodzinnej firmy. Jeżeli chcecie dowiedzieć się, kiedy i jak powstało to przedsiębiorstwo oraz co sprawiło, że odniosło ogromny sukces oraz zyskało ogólnoświatową sławę, koniecznie przeczytajcie nasz dzisiejszy wpis!


Początki firmy Swarovski


Założycielem firmy Swarovski był Daniel Swarovski. Urodzony w Czechach w roku 1862 roku, a w późniejszym okresie swojego życia mieszkający w Austrii szlifierz szkła miał wielkie marzenie – stworzyć diamenty dostępne dla wszystkich, niezależnie od zasobności ich portfela. Wierzył, że da się wyprodukować kryształ dorównujący czystością, przejrzystością, blaskiem i pięknem naturalnym diamentom, których niebotyczne ceny sprawiały, że mogli sobie na nie pozwolić tylko nieliczni. W młodości był czeladnikiem w zakładzie szlifierskim swojego ojca, gdzie uczył się tego skomplikowanego fachu. Rok 1892 był przełomowym okresem w jego życiu, ponieważ to właśnie wtedy opatentował innowacyjną jak na tamte czasy maszynę służącą do precyzyjnej obróbki kryształu. Dzięki niej można było szybko i z niespotykaną dotąd precyzją ciąć kryształy. Pozwalała ona na realizację o wiele staranniejszej obróbki szlifierskiej niż obróbka ręczna. Efekty pracy tej maszyny były zaskakujące, okazało się bowiem, że dzięki jej wykorzystaniu kamienie zyskują perfekcyjny szlif, z którym nie mogła się równać nawet najstaranniejsza obróbka ręczna wykonywana przez mistrzów szlifierstwa!


Wynalezienie owej maszyny skłoniło go do przeprowadzki. Przeniósł się wraz ze swoją rodziną do Austrii. W górskich rejonach tego kraju płynęło wiele wartkich rzek i strumieni, które zamierzał wykorzystać do produkcji energii wodnej niezbędnej do zasilania nowoczesnych maszyn szlifierskich. Tyrol, a konkretnie niewielka miejscowość Wattens stała się jego nowym domem i miejscem, w którym założył swoją pierwszą fabrykę produkującą najwyższej jakości kryształy. W 1895 roku firma Swarovski została oficjalnie powołana do życia i szybko zaczęła zdobywać świat.


Jak firma Swarovski stała się kryształowym imperium?


Diamenty były od wieków obiektem westchnień i pożądania wielu osób. Niestety ich wysoka cena była realną barierą nie do pokonania dla większości zwykłych ludzi, którzy nie mogli sobie na nie pozwolić. Kiedy na rynku pojawiły się sztuczne kryształy Swarovskiego doskonale imitujące naturalne diamenty, szybko stały się popularne na całym świecie. Dawały one bowiem wszystkim możliwość obcowania z diamentowym pięknem i olśniewającym błyskiem. Zaczęli się nimi interesować projektanci mody, którzy marzyli o wprowadzeniu diamentowego lśnienia do swoich kreacji. Malutkie kryształy zaczęły być używane do wyszywania wieczorowych sukien, eleganckich bluzek, damskich żakietów, a także torebek i butów. Zaczęto tworzyć z nich wyrafinowaną biżuterię, która była spełnieniem fantazji wielu kobiet o bajecznej diamentowej świetlistości. 


W 1932 roku kryształy Swarovskiego zadebiutowały na wielkim ekranie, kiedy Marlena Dietrich wystąpiła w filmie „Blond Venus” w cudownie mieniącej się tysiącami refleksów biżuterii oraz kreacjach zdobionych mnóstwem drobniutkich kamyczków ich produkcji. W latach 50. fanką wyrobów Swarovskiego stała się między innymi Marilyn Monroe, która swoją słynną piosenkę dedykowaną prezydentowi Kennedy’emu „Happy Birthday, Mr. President” zaśpiewała w zapierającej dech w piersiach sukni wyszytej 2500 malutkich kryształków z tyrolskiej fabryki.


Cały świat oszalał na punkcie wyrobów tej rodzinnej firmy, która do dzisiaj jest światowym liderem produkcji sztucznych kryształów. W ofercie Swarovskiego znajduje się obecnie ponad 100 tysięcy barw tych olśniewających kamieni, tworzonych w różnych rozmiarach i kształtach.